Miért fontos elvégeztetni ezeket a vizsgálatokat?
Az elmúlt évek egyre romló statisztikája azt bizonyítja, hogy a férfiak nemzőképessége fokozatosan csökken. Ezzel számos pár csak a családtervezés pillanatában szembesül először. Ma Magyarországon a gyermektelenségért fele arányában a férfi oldal lehet felelős.
Megfelelő diagnózissal és terápiával az esetek nagy része kezelhető, ezzel esélyt adva a mihamarabbi természetes fogantatásnak.
Kevés férfi van tisztában a ténnyel, hogy a sperma minősége számos tényező hatására változhat – alkohol fogyasztás, dohányzás, stressz, gyógyszerek, mozgásszegény életmód, helytelen táplálkozás mind befolyásolják.
1, Spermavizsgálat
A férfiak nemzőképességéről spermavizsgálat során kaphatunk pontos képet.
A férfi nemzőképesség vizsgálat nincs összefüggésben a férfiassággal.
A vizsgálat során a spermiumok számát, mozgását, minőségét ,koncentrációját vizsgáljuk. Az eredményt a WHO által meghatározott értékek alapján a legmodernebb technikával határozzuk meg.
Bármilyen asszisztált reprodukciós eljárást meg kell előznie egy spermavizsgálatnak, aminek a számszerűsített eredményeit ún. SPERMAANALÍZIS lapon közöljük. SPG (spermatogram) vizsgálatra lehetőség van otthonról, steril edényben felfogott és a mintanyerést követően egy-két órán belül az Intézetbe szállított ejakulátumból, vagy az Intézetben nyert mintából. A vizsgálat menete a következő:
A steril edényben felfogott, elfolyósodott ejakulátumot 2-5 ml-es fecskendőbe szívjuk, Makler kamrában megvizsgáljuk (spermiumszám, motilitás, morfológia). Egy csepp ejakulátumot tárgylemezre cseppentve fedőlemez segítségével kenetet készítünk, amit fixálás és festés után vagy anélkül megvizsgálunk. Megszámoljuk rajta a normál morfológiájú spermium alakokat. A kapott értéket százalékos arányban közöljük)
Bakteriológiai vizsgálatra transzportcsőbe mintát veszünk a csőhöz mellékelt vattapálcával.
STD vizsgálathoz a Genoid laboratórium által biztosított táptalajba steril pálca segítségével mintát veszünk, majd 10 perces várakozás után lezárjuk a táptalajt tartalmazó edényt és a minta elszállításáig fagyasztva tároljuk. Minden mintavételt dokumentálunk a megfelelő bizonylaton.
Amikor minden számszerű adat a rendelkezésre áll (legkésőbb az ejakulátum leadását követő napon), értékeljük az eredményt és minden normálértéktől eltérő eredmény esetén javaslatot teszünk a további teendőkre.
2, HBA teszt (hialuronsav biding assay) – funkcionális termékenységi teszt
Még a spermium vizsgálat során képet kapunk a sperma minőségéről ,melyből következtetni tudunk a fogamzó képesség csökkenéséről, addig a HBA teszt a spermiumok megtermékenyítő képességét mutatja meg százalékos arányban.
HBA (Sperm-Hyaluronan Binding) Assay
HBA-teszt egy, a friss ejakulátumban lévő érett spermiumok arányának megállapítására szolgáló módszer. Az esetleges fertilitás diagnózisához semmiképpen sem elegendő a teszt által kapott eredmény, de segítséget nyújthat a pár későbbi kezelési lehetőségeinek kiválasztásában. A módszer az érett spermiumok hialuronsavkötő képességén alapszik. A hialuronsav kötésére éretlen vagy hibás fejlődésű hímivarsejtek nem képesek, csak a nagy valószínűséggel ép kromoszóma-állományú, érett spermiumok.
A mintanyerés mikéntje a spermiogram készítésénél leírtakkal egyezik meg. Elfolyósodás után történik a HBA-teszt elvégzése, lehetőleg 1 órán belül.
A HBA-tesztlemezeket eredeti csomagolásban, tiszta, száraz, pormentes helyen, szobahőmérsékleten tároljuk.
A módszer lépései:
1. A vizsgálatot szobahőmérsékleten (20-30°C) végezzük.
2. Keverjük fel a mintát a fecskendőben való fel-le szívogatással, majd cseppentsünk 7-10 uL mintát a vizsgálókamra közepére.
3. Helyezzük rá a Cell-Vu grides fedőlemezt a tárgylemezre anélkül, hogy a kettő közé buborékok kerüljenek.
4. Inkubáljuk a tárgylemezt legalább 10, de legfeljebb 20 percig.
5. Számoljuk meg a nem-kötődő motilis, és a kötődő motilis spermiumokat, szigorúan ugyanannyi négyzetben végezve a számolást. A két csoportba tartozó spermiumok összege lehetőleg 100-200 között legyen, akkor lesz igazán precíz a vizsgálat. Súlyosan oligozoospermiás mintákban mind a 100 négyzetet számoljuk végig. Ha így sem találunk legalább 30 db spermiumot, ismételjük meg a tesztet nagyobb mennyiségű minta kicseppentésével.
6. A következő képlet segítségével számoljuk ki a kötődő spermiumok arányát:
% Kötődő = 100 x Kötődő Motilis / ( Kötődő Motilis + Nem-kötődő Motilis)
7. A kapott eredmény értékelése
≥80%: normál érettség és fiziológiás funkció à a minta alkalmas lehet spontán termékenyítésre
80%≥: csökkent érettségi arány és fiziológiás funkció à a pár számára inszemináció, ART eljárás javasolható.
Megjegyzés: A teszt irányadó lehet ahhoz, hogy a pár milyen eljárást válasszon a biztosabb termékenyülés érdekében.
3, Oxysperm teszt
Folyamatosan fejlődő technika során kifejlesztett új teszttel a szabad oxygén gyökök mutathatók ki a spermiumban. Az eljárás teljesen új, Magyarországon még alkalmazzák.
Az egyik legjellemzőbb szabadgyök az oxigén-szabadgyök, amely oxigén molekula (O2) felbomlásával jön létre. Az oxigén eredetileg O2 formában fordul elő, amelyben két oxigén atomhoz két elektron csatlakozik.
Életmódunkból adódóan szervezetünket egyre nagyobb környezeti terhelésnek tesszük ki úgy, hogy mindeközben nem ismerjük a várható következményeket. Az egyik felesleges teher, amivel szépen lassan tehetjük tönkre a testünket, az a szabadgyökök túlzott jelenléte a szervezetben.
Mi is a szabadgyök?
A szabadgyökös reakciók egy része a szervezet önfenntartó mechanizmusaiban is szerepet játszanak. Sejtjeink egy része azért termel szabad gyököket, hogy azok elpusztítsák a szervezetbe bejutott kórokozókat vagy olyan vegyületeket termelnek, melyek szabályozzák a véralvadást és vérnyomást.
A szervezet védelmi rendszere optimális esetben a saját maga által termelt szabadgyököket képes semlegesíteni is. Azonban ha több szabadgyök kerül a szervezetünkbe, az egyensúly felborul, ezzel károsítva szervezetünk ép sejtjeit is.
Táplálkozással és helyes életmóddal azonban ez az egyensúly fenntartható.
Spermium feldolgozás INSZEMINÁCIÓHOZ
A steril edényben felfogott, elfolyósodott ejakulátumot fecskendőbe szívjuk, Makler kamrában megvizsgáljuk (spermiumszám, motilitás, morfológia), majd óvatosan a gradiens oldat tetejére rétegezzük. Centrifugálás után az átszívjuk a mosó oldatba. Centrifugálás után a felülúszót leszívjuk, a spermiumokon kb. 0,5 ml-nyi oldatot hagyunk, majd inszeminációs katéterbe szívjuk. A doktor ezután felhelyezi a méh üregébe a preparátumot..
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) által elfogadott normálértékek:
Ha sikertelen családtervezés kapcsán tervezzük a vizsgálatot, akkor elengedhetetlen a spermium különböző bakteriális (Chlamydia, Ureoplasma stb.) és vírus (Human Pappiloma Vírus, HIV, Hepatitis B,C) tenyésztés elvégzése.
Forrás: mensmentis.hu
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: