A szülés utáni depresszió már-már közhelyszerű témája minden médiumnak.Persze, beszélni kell erről, de szerintem többnyire kissé egyoldalúan közelítik meg a témát, az Anyát helyezve a középpontba.
És ki beszél az Apákról? Őket is utolérheti ez a depresszió, és éppen a Tabuságából kifolyólag, őket talán súlyosabban is érinti, mivel:
Végre megtaláltad álmaid azon nőjét, akit el tudsz képzelni a gyermekeid Anyjaként. Elértél abba a korba, amikor már nem az élvezetek hajszolása nyújtja a legnagyobb örömet a számodra, hanem az, hogy a több kg-t hízott kedvesed duzzadt lábait masszírohasd abban a tudatban, hogy ez az icurka-picurka magzatodnak is jólesik.
Elképzeled ahogyan pár év múlva a fiaddal szurkolsz egy focimeccsen, vagy ahogyan a lányodat először viszed el a bálba.
Senki nem figyelmeztet, hogy a valóságban mi vár Rád az elkövetkező időszakban:
És ezek a születést követő viccesebb dolgok közé tartoznak.
A szomorú az, hogy az Apákat is utolérheti a depresszió. Néha sokkal súlyosabb formában, mint az Anyukákat, ugyanis a szülés utáni (posztnatális) depresszió mindenki által elfogadott jelenség, a csapból is ez folyik a baba-mama fórumokon, de az Apákat érintő válságról senki, vagy csak kevesen beszélnek.
Először röviden tekintsük át, hogy melyek a szülés utáni depresszió jelei az Anyánál:
Az Apai depresszió nem a születést követő kezdeti időszakra a jellemző, hanem a 3-6 hónap* körül kezd manifesztálódni, és a
Az Apukák eme érintettsége azért kerül korlátozottabban napvilágra, mert ciki róla beszélniük valakinek, és önmaguk előtt is azzal takaróznak, hogy mindez a kialvatlanság, a megváltozott, szokatlan körülményeknek tudható be.
A családtervezés és a terhesség alatt elképzelt idealizált családi képet csak kevesen tudják megvalósítani. Ebből adódóan olyan gondolatok gyötörhetik az Apukákat, hogy nem tud felemelkedni erre a szintre, hogy nem tud jó Apává válni. Nem fogja tudni megvédeni a családját, nem fog tudni mindent megteremteni a gyermeke számára. Az is zavarja, ha túl sokat foglalkozik a gyermekkel, de az is, ha nem. Küzd az ellen, hogy a saját Apjának hibáit ő is elkövesse.
Normális keretek között ezek a vívódások részesei annak a folyamatnak, amikor egy férfiből, férjből Apa válik. De ha túlságosan foglalkoztatnak ezek a gyötrelmek, jobb szakemberhez fordulni.
Vagy a párodhoz. Ha nem szenved esetleg ő is depresszióban :-).
Már említettük, hogy a párodhoz való viszonyod is gyökeresen meg fog változni. Gondolj arra, hogy a születés előtt mennyi időt töltöttetek együtt, boldogságot okozva egymásnak ezzel.
Most már többnyire a gyermek a fő beszédtéma, már amikor meg tudjátok ragadni az alkalmat arra, hogy pár szót váltsatok egymással. Vagy kialvatlanok vagytok, vagy ott a gyermek, aki minden gondolatotokat lefoglalja.
És ne felejtsünk el egy fontos dolgot! Eddig Te voltál a szerelmed számára az első, és legfontosabb lény az életében. Te voltál az alfa és az omega is.
Szülés után vajon ki lesz az?
Rossz érzéssel tölt el, ha más csüng asszonyod keblein? Ha előbb másnak ad enni? Ha alvás közben hozzábújsz, elheseget, de ha a gyerek nyekken, rögtön ugrik?
Ne hagyd, hogy ezek a negatív érzések elhatalmasodjanak feletted! Beszélj róluk nyíltan: a pároddal, ha társad lehet ebben; azon barátaiddal, akik lehetőleg már Apukák; vagy fordulj szakemberhez, nem szégyen!
A legegyszerűbb módszer mégis az, hogy vedd a karodba a pici babádat, öleld át, hagyd, hogy befészkelje magát a mellkasodba, szívd be az illatát, és ne gondolj semmire. Rá fogsz jönni, hogy ő az életed igazi értelme.
Ez egy átmeneti időszak, mely nem mindenki számára könnyű, de el fog múlni. A nehézségekről pedig beszéljünk nyíltan, Tabuk nélkül, hogy magunknak és másoknak is könnyebb legyen!
*A Journal of the American Medical Association (JAMA) mentális egészséggel foglalkozó különkiadásában megjelent dolgozat szerint átlagosan az Apukák mintegy 10 százaléka szenved a szülést megelőzően vagy azt követően depresszióban. A kutatást az Eastern Virginia Medical School kutatói csoportja végezte, James Paulson vezetésével 2010-ben.
28.004 résztvevő közreműködésével arra az eredményre jutottak, hogy az Apák 10,4%-a szenved depresszióban a terhesség alatt és a születést követően, valamint 25,6%-uk a gyermek 3-6 hónapos korában.
Forrás: Szülők Iskolája