Lombikprogram: túl sok felesleges kockázatot vállalnak

A lombikprogram több százezer családnak segített már világszerte azóta, hogy 1981-ben megszületett az első lombikbébi. A legújabb kutatások szerint azonban túl sokszor alkalmazzák, gyakran felesleges kockázatnak kitéve az anyát és az embriókat egyaránt.

A mesterséges megtermékenyítést (in vitro fertilization – IVF) a nyolcvanas évek elején fejlesztették ki, azzal a céllal, hogy a petevezető-problémákkal küzdő nőknek, illetve a súlyosan infertilis férfiaknak segítsenek a gyermekvállalásban. Az elmúlt harminc évben közel hárommillió kisbaba született világszerte ezzel a technológiával, ám a legújabb kutatási eredmények szerint az IVF alkalmazását túlzásba viszik és olyan pároknál is alkalmazzák, akiknél erre tulajdonképpen nincs semmi szükség.

Dr. Esme I. Kamphuis, a University of Amsterdam szakértője, egy most megjelent tanulmány vezető szerzője szerint az IVF olyan rutineljárássá vált, melyet szinte válogatás nélkül alkalmaznak, még “megmagyarázhatatlan” meddőségi problémák kezelésére is. Az USÁ-ban például 10 év alatt 60 000-rel nőtt az IVF-eljárások száma, míg az eljárás alkalmazása petevezető-problémákkal küzdőknél majdnem 10 százalékkal csökkent.”A jelenlegi kutatásból kiderült, hogy azoknál a pároknál, akiknek semmilyen szervi magyarázatot nem találtak a meddőségre, rövid időn belül természetes úton is létrejött a terhesség, anélkül, hogy valóban szükség lett volna a mesterséges megtermékenyítésre. 500 holland párt vizsgáltunk, akiknek 2 éven keresztül nem sikerült a fogantatás. A harmadik évben azonban a párok 60 százaléka várandós lett, mindenféle külső beavatkozás nélkül” – mondta dr. Kamphuis. “Úgy tűnik tehát, ez a várakozási idő egyáltalán nem kellene, hogy gondot okozzon.”

Sokszor indokolatlan kockázat a lombikbébi (Fotó: Europress)

A British Medical Journal című szaklapban megjelent tanulmányban az is olvasható, hogy a mesterséges megtermékenyítés jókora kockázatot hordoz magában az anyára és a magzatra (vagy a magzatokra). Az IVF-nél gyakoriak a többszörös terhességek, ez pedig gyakran terhességi diabétesszel, preeklampsziával, koraszüléssel jár együtt. Dr. Kamphuis és társai szerint a mesterséges megtermékenyítésre vállalkozókat fel kellene világosítani a program kockázatairól is, például arról, hogy az IVF segítségével fogant gyermekeknél gyakoribb a magas vérnyomás vagy a cukoranyagcsere-problémák.

“A meddőségi kezelések a világ sok részén komoly profitot termelnek, és gyakori, hogy a nagyobb bevétel reményében futószalagon javasolnak olyan kezeléseket is, melyekre sok párnak nincs is szüksége. A lehetséges hosszú távú kockázatokról azonban nem tájékoztatnak” – mondta dr. Kamphuis. “Ennek mindenképpen változnia kell.”

Forrás: Házipatika
Címkék: , , , , , , , , , , ,
Tovább a blogra »