Magyarországon 150.000 pár küzd a meddőség problémájával, azaz minden 6. pár érintett a kérdésben. A gyermekáldás elmaradásáért azonban az esetek 65%-ban ma már a férfi a felelős.
Ki gondolta volna? Bár az én házi statisztikám mérlege is a férfiak irányába billen el, megerősítés számomra, hogy a szakik véleménye is megegyezik velem. Az OEP pedig mesterséges megtermékenyítés esetén még mindig csak a nőknél számolja a bűvös ötöst 🙁
Csak az utóbbi 30 évben a magyar férfiak spermaszáma a milliliterenkénti 73 millióról, 31 millióra esett vissza, csökkent az egy ejakulátumra eső sperma mennyiség és a spermiumok mozgékonysága sem éri el a megtermékenyítéshez szükséges értéket. A kóros spermakép és a férfi meddőség hátterében legalább 50 %-ban nem ökológiai vagy genetikai okok állnak, hanem a megváltozott életmód.
A fokozódó oxidatív stressz mellett, a csökkenő ételminőség következtében fellépő mikrotápanyag, antioxidáns és vitamin hiánya közvetlen kapcsolatba hozható a megtermékenyítő képesség csökkenésével.
A mindennapos stressz, a dohányzás és a helytelen étrend miatt kialakuló oxidatív stressz károsítja a sejtfejlődést a spermiumok számának csökkenését is eredményezi. Szakértők szerint ezért a sejtképző folyamatok zavartalan működésének fenntartásához nélkülözhetetlen a megfelelő mennyiségű antioxidáns és mikro tápanyag bevitele.
Következésképp, ha a sperma képződés és kifejlődés 72 napig tart, akkor legalább 3 hónappal a megtermékenyítési kísérlet előtt érdemes változtatni életvitelünkön és fokozni a mikro tápanyagok bevitelét.
No de honnan is gyüjtögeti a modern kor lovagja az oxidativ streszt és miért is beszélünk csökkenő életminőségről?
Az oxidatív stresszt más néven oxidatív sérülésnek is nevezzük, ami a szervezet sejtjeiben a szabad gyökök hatására bekövetkező rossz irányú változást, károsodást jelenti. A szabad gyökök egyik csoportjában olyan oxigénatomok vannak, amelyeken egy szabad elektron kering. Ez az állapot meglehetősen reaktívvá teszi az atomcsoportot, ami így képes a sejtekben pusztító erejű sérüléseket okozni. A szervezet saját, illetve táplálékkal bevitt antioxidánsai meg tudják menteni a sejteket a pusztulástól úgy, hogy megkötik, semlegesítik a szervezetben lévő szabad gyököket.
Miért kell az antioxidáns?
Az oxidatív stressz, vagyis az antioxidánsok és szabad gyökök egyensúlyának megbomlása során a szabad gyökök túlsúlyba kerülnek, és komoly károkat okoznak a sejtrendszerben, ami idővel megingatja az egészséget, és különféle betegségek kialakulásához vezethet. Kivéve – mert bizony tehetünk ellene – abban az esetben, ha a folyamatot megakadályozzuk a megfelelő mennyiségű és minőségű antioxidáns bevitelével. Emellett káros szokásaink (dohányzás, alkoholfogyasztás, stresszes életmód) elhagyásával is tudunk védekezni, így csökkentve az oxidatív stressz pusztító hatását.
Megoldás képpen talán a legegyszerübb lenne kerülni a sresszt – dehát ez nagyon egyszerű lenne, a modern kor lovagja ennél komplexebb életet él és különben is óránként küzd meg egy hétfejű sárkánnyal – ezt a stressz dolgot nehezen lehetne csak úgy elhagyni 🙂 Hát akkor talán kapkodjunk be néháby bogyót, vagy együnk finomat és egészségeset. A sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez nagy mértékben járulnak hozzá pl. az E-vitamin, cink vagy flavonoidok (ezekről bővebben írok még más bejegyzésemben). Annyit kell tennünk csupán, hogy változtatunk életmódunk romboló szokásain, és folyamatosan törekszünk arra, hogy táplálkozásunk során megfelelő mértékben juttassunk antioxidáns-tartalmú élelmiszereket a szervezetünkbe.
És miért is csökken az életminőség?
A legegyszerüben megfogalmazva: életminőség = boldogság.
Arisztotelész ősatyánt mondá valaha: A boldogság nem állapot, hanem aktivitás!
Most akkor ez azt jelentené, hogy a modern kor lovagja nem eléggé boldog, nem is tesz meg érte mindent és ezért csökken az életminősége? Pedig a boldogság forrása az belülröl fakad, vagy mégsem?
Az egészséggel összefüggő életminőség azon fizikai és pszichológiai jellemzők összessége, amelyek meghatározzák, hogy a személy mennyire érzi képesnek magát és talál örömöt tevékenységeiben és életvezetésében.
Drága Lovagok! A jó ég áldjon meg Benneteket! Találjatok már magatoknak olyan napi tevékenységet, ami örömet tud okozni, ezt tán csak nem lesz olyan nehéz. Ha mindezt testi, pszichológiai, társas és társadalmi szinteken meg tudjátok valósítani elág jó úton jártok majd a siker felé.
Nosza, hajrá!
Egyétek magatokat egészségesre és kezdjétek el élvezni tevékenységeitek minden másodpercét!
LombikMami
Forrás: Profertil, Nlc
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: