Azoknál a pároknál, ahol természetes módon nem jön a baba, a lombik eljárás jelenthet kiutat. a lombik eljárás során a legjobb, legegészségesebb embriókat ültetik vissza, de vajon mi alapján döntik el, mely megtermékenyített embriók a legalkalmasabbak a visszaültetésre?
Az első lépések
Lombik-eljárásra akkor kerülhet sor, ha a természetes fogantatás nem jön létre. Ennek számos oka lehet, melyet a lombik-eljárás előtt a pár mindkét tagjánál elvégzett részletes orvosi vizsgálat tárhat fel, bár néhány esetben a vizsgálatok sem adnak pontos választ.
A meddőségi okok egy része gyógyszerekkel vagy műtéttel kezelhető, amennyiben erre nincs mód, akkor jutnak szerephez a mesterséges megtermékenyítési eljárások, amelyek a természet által a fogantatás útjába gördített akadályokat próbálják megkerülni. Ma a mesterséges eljárások sikerességi mutatója a természetes fogantatás esélyeihez hasonló, melyet az egyénre szabott hormonkezelés és a pontos időzítés tesz lehetővé.
A kezelés során a nőnél előre eltervezett és kiszámított időben elindul a stimuláció, amellyel befolyásolható a női ciklus. Ezt hormonkészítményekkel érik el, amelyek hatására nem egy, hanem több tüsző érik meg a ciklus során.
A petesejteket egy rövid rutineljárás során leszívják a petefészekből (punkció). A leszívott petesejteket speciális táptalajba helyezik. A férj spermiumait eközben tisztítják, centrifugálják, ezzel előkészítve a megtermékenyítésre. Ha a spermakép jó, a megtermékenyítés hagyományos módon, rácseppentéssel történik, azaz a spermium magától termékenyíti meg a petesejtet. Ha alacsony a spermiumszám, akkor az ICSI (intra-celluláris sperma injekció) módszerrel történik a megtermékenyítés, azaz a spermiumot mikroszkóp alatt, egy tű segítségével bejuttatják a petesejt belsejébe.
Osztályozás
Miután a petesejteket megtermékenyítették a férfi spermiumaival, ideális esetben a sejt osztódásnak indul.
Mivel az eljárás során több (akár 8-10) petesejtet is leszívnak, azonban maximum 3-at, de az esetek többségében csupán 2 petesejtet ültetnek vissza egyszerre, így ha ennél több megtermékenyült petesejt van, ezekből ki kell választani a legjobbakat. A visszaültetésre kerülő embriók kiválasztását embriológus végzi. Az embriológus feladata nem könnyű, az ő hozzáértése kritikus a lombik-program sikeressége szempontjából.
Az embriók osztályozására többféle rendszer is létezik, ezek mindegyike ugyanazon elvre épül.
Az osztályzás legfontosabb szempontjai: a fragmentáció (sejttörmelék-képződés) mértéke, a sejtosztódás sebessége, illetve az embriókat felépítő sejtek (blasztomerek) mérete.
Visszaültetés
Az embriókat akár már a megtermékenyítést követő második napon visszaültetik a méhbe, de akár az ötödik napig is lehet várni. A visszaültetés napját az embriók mennyisége és minősége határozza meg.
Egy vagy két fejlődésnek indult embrió esetén általában a második napon megtörténik a visszaültetés, hiszen ilyenkor minden fejlődésnek indult embriót visszahelyeznek. Ha több embrió van, mint amennyi biztonságosan visszahelyezhető (2-nél több megtermékenyített petesejtet csak különösen indokolt esetben ültetnek vissza, hiszen ez veszélyeztetheti a kismama egészségét is), akkor általában hagyják még 1-3 napig fejlődni az embriókat, mert így a fejlődésbeli különbségek segíthetnek a szelektálásban.
Ha a megtermékenyített petesejt megfelelően fejlődik, akkor az ötödik napig blasztocitává (hólyagcsíra) alakulnak.
A visszaültetésre nem került, de egészséges embriók lefagyaszthatók későbbi beültetés céljából. Tudni kell azonban, hogy a fagyasztás még a leggondosabb kezelés esetén is veszteséggel jár, tehát nem minden lefagyasztott sejt lesz a kiolvasztás után alkalmas a visszaültetésre. Minél későbbi fejlődési stádiumban kerül lefagyasztásra a fel nem használt embrió, annál jobban látható, hogy egészségesen fejlődik-e, azonban annál kisebb az esélye, hogy túléli a fagyasztást.
Embrióminősítési rendszer (embrio scoring):
1. pontos embrió: a sejttörmelék-képződés mértéke 50%-nál nagyobb, különböző méretű sejtek
2. pontos embrió: a sejttörmelék-képződés mértéke 20% és 50% között van, egyforma vagy különböző méretű sejtek
3. pontos embrió: a sejttörmelék-képződés mértéke 20%-nál kisebb, egyforma vagy különböző méretű sejtek
4. pontos embrió: nincs sejttörmelék-képződés, a sejtek mérete egyforma
Forrás: Bertengo
Kedves Babett, most nem szakemberként csupán anyukaként válaszolnék. A gyermek egy áldás, miért pont te ne tudnád őt boldoggá tenni? Nálunk, Férjem több onkál fogva velem 3-ik alkalommal járt a meddőségi klinikán, nekem az vot az első ilyen élményem. Mi a fizetős megoldást választottuk, így kb. fél év várakozás után nekivágtunk, és elsőre sikerült. Mivel ICSI eljárás volt a nekünk megfelelő, a beültetés előtt a szokásos felkészítő protokoll kezdetén kiderült, hogy pajzsmirigy autoimmun gyulladásom lett időközben…ami azóta nincs, viszont a fiaim naponta adnak okot újabb és újabb csodákra, boldogságra. Todom, mert tapasztaltam, mindenre van megoldás, csupán keresni kell, nyitottnak lenni rá és féfelem nélkül belevágni. A továbbiakat privát üzenetben. Minde jót, LM
Kedves Lombikmami!
44éves leszek,második házasságomban most jött el az idő,hogy tőlem fiatalabb gyermektelen párom babát szetetne.Nekem mr van két nagykorú lányom.Hogy boldoggá tegyem,szülnék gyermeket neki.A problémám,vagy krdésem a következő:Jóindulatú mioma van a méhemben,ami az Ezmya gyóhyszer hatsta stagnál,tehát rendben van.A kivizsglások szerint a pajzsmirigy működésem kicsit alacsonyabb.Szeretném megtudni,ha természetes úton nem esek teherbe,van lehetőség a beültetésre? Sajnos viszont azt sem tudom ez az eljárás anyagilag mennyire megterhelő!?Vrom választ,üdvözlettel:Babi
Köszönöm, Kedves Patrícia!
Remélem hamarosan bővebben is bemutathatjuk a módszert a blogban az érdeklődőknek.
Kedves Lombikmami! Szeretném a figyelmetekbe ajánlani mozgás- és táncterápiás csoportjainkat, melyeket kifejezetten teherbe esési nehézségekkel küzdő, illetve asszisztált reprodukcióra járó nőknek indítunk.-